מידעון חודשי

ליצירת קשר:
שלום לכולם

יוגה היא השקטת גלי התודעה והדרך להגיע לשם הוא תרגול ואי היצמדות (התרגול הוא תרגול של שמונת איברי היוגה). שרי ט. קרישנמצ’ריה אמר פעם שאם נתרגל אי היצמדות – די בכך. פשוט, לא?

לא. לא פשוט! תרגול אינסופי ומודעות לכל רגע ורגע, למעשה כמעט בלתי אפשריים. אנו יודעים שמה שאנו עושים לפעמים היא טיפה בים. ולפעמים טיפה בים נותנת תקווה, נותנת כיוון ומאפשרת איים קטנים של רווחה. אני רוצה להודות לסדנה מיוחדת שהועברה ע”י גוספין וסמיר (משוויץ) בסוף השבוע האחרון בנושא – יוגה וטראומה ועסקה במיוחד בשילוב היוגה בבתי כלא. למרות החשיפה לכל כך הרבה כאב, הייתה גם תקווה. הסדנה הייתה בחסות “יוגה לכל” – עמותה העוזרת בשילוב יוגה בבתי כלא ובאוכלוסיות מודרות נוספות. תודה לליאורה קסל ולשרון רוט על ההזדמנות.

עם הרבה תקווה לטוב, אני רוצה לספר שבמאי הקרוב יתקיים הכנס השנתי של הארגון. השנה נעסוק בסוגיות שונות בהוראה. אנו גם פותחים את הדלת לבחירות לוועדות השונות בארגון. התפקידים שיעמדו לבחירות הם: יו”ר הארגון, חברות בוועדות השונות: הוועד המנהל, הוועדה הפדגוגית, ועדת אתיקה, ועדת חינוך וועדת בריאות.

עבורי זו השנה השלישית בה אני מכהנת כיו”ר הארגון. התחושה בפגישות הוועד המנהל היא של עשייה מתוך שיח המבוסס על אמונה בדרכנו, דרך היוגה, והרצון להיטיב. ההתבוננות ממעוף הציפור על הנעשה ביוגה בארץ ועל עשייתו של הארגון יחד עם היכולת למשוך בחוטים אלו או אחרים היא מעצימה ומעניינת. ההשתתפות בוועדות השונות היא התנדבותית. בוועד המנהל אנו נפגשים אחת לחודש ומדברים. מנסים להקשיב לשמוע ללבן סוגיות ולאפשר לרוני שיר וקרן שלו לעשות כמיטב יכולתן ובבהירות. המעוניינים לקחת חלק בוועדות השונות של הארגון, מוזמנים לכתוב כמה מילים על עצמכם ובמה הייתם רוצים לקחת חלק למייל isyoga.manager@gmail.com, ניתן גם להתקשר לארגון ולהתייעץ היכן יהיה הכי כדאי להתנדב. ננסה ביחד לעשות את הטוב ביותר.

להתראות בקרוב

תמר מרנין – יו”ר הוועד המנהל

דר’ פטנג’לי הפילוסופיה של היוגה כתהליך הבראה

סדנה למורים בהנחיית סיגל ביבר

סדנא בת שלוש שעות בה נכיר את היסודות הפילוסופיים של היוגה מתוך קריאה בסוטרות נבחרות מהיוגה סוטרה של פטנג’לי ונבחן את דרכו להציע תהליך של החלמה, הבראה והתפתחות רוחנית מתוך משבר ומחלה.נכיר עקרונות מהיוגה תרפיה הנשענים על אמיתות אלו ונתרגלן הלכה למעשה.

הסדנה תתקיים בתאריך 10.12.2019 בין השעות 12:00-15:00 בסטודיו נעים אבן גבירול 108 תל אביב.

מחירים: חברי ארגון מורי היוגה: 100 ₪ / מנויי סטודיו נעים: 130 ₪ /קהל הרחב: 180 ₪  להרשמה לחץ כאן

לפרטים על סדנאות נוספות במהלך השנה לחץ כאן
מסר חשוב מועדת האתיקה

לאחרונה נשמעים קולות חדשים בקהילת מתרגלי היוגה בעולם. ואנו מברכים על כך.

אנו עדים לכתבות וסרטים תיעודיים על מורים שהשתמשו במעמדם ולמעשה פגעו בתלמידות ואף תלמידים שלהם במרחב התרגול. זאת על ידי מגע בלתי הולם, ניצול מעמד וכוח, כחלק מתפישת עולם הרואה לנכון להתמסר למורה “רוחני” שיודע עבור התלמידים שלו הרבה יותר טוב מהם למה הם זקוקים.

גם אם קולות אלו מקשים על ההקשבה, מעוררים תחושות לא נוחות ואף רתיעה וגועל – אלו קולות מבורכים. תנועת ה”מי טו” לא פסחה על עולם היוגה. בהוראת היוגה המורה אינו רק דמות המעבירה ידע, אלא הוא נתפש כבעל יכולות “רוחניות”. מעמד זה מבלבל תלמידים המחפשים “גורו” כביכול, דמות נערצת היודעת עבורם מה נכון להם.

כמורים – מוטלת עלינו אחריות רבה לא רק להוראת יוגה אלא למוסר, ערכים, כבוד וצניעות.

שתיקה היא בעלת אפקט חזק המדכא קולות המבקשים לספר סיפור כואב, סיפור המעורר תגובות ועלול לטלטל קהילה שלמה. אך לעתים מספיק קול אחד כדי להתגבר על שתיקה רמה, ודי להשמיע אותו חד וברור על מנת לעודד קולות נוספים. במקרה של הכתבה על פטבי ג’ויס היה זה נכדו, שאראת, שממשיך ללמד וזוכר את מעשיו של סבו.

חשוב לדעת כי מסורות רבות בתרגול היוגה מעודדות “תיקונים” במגע. מגע כזה במהלך תרגול, אפילו אם הוא תמים מצד המורה, יכול להחוות אצל תלמיד/ה כמגע פולשני, חודרני ואף אלים. מגע פוגעני עשוי לקרות גם באזורים שאינם נתפשים בדרך כלל כאזורים אינטימיים. יתכן כי אדם עבר הטרדה מינית שעדיין נוכחת ברקמות הגוף. כל מגע עלול להציף רגשות של פגיעה, דחייה, חוסר אונים, בושה ועלבון. במקרים מסוימים לוקח שנים להתמודד עם התחושות, ולהעז לספר ולשתף. אך הדבר חמור פי כמה וכמה כאשר מדובר במגע באיברים אינטימיים כחלק מ”תיקון” שלעיתים נתפשים בבוטות כ”סתם עוד איבר בגוף” שניתן להניח עליו יד בתרגול. באותם אזורים אין לגעת בשום אופן בשום תרגול, בשום “תיקון”, ולצערנו ישנם מורים המתבלבלים במקום זה.

לפני כארבע שנים, בעקבות פניה אמיצה של מורה ליוגה מהארגון שהחליטה לא לשתוק יותר, הוקמה וועדת האתיקה ברשותה של אורית סן גופטה, במיוחד לטיפול בתלונה על מורה מטריד. מרגע שהשתיקה הופרה, מורות נוספות הצטרפו לתלונה והתגלתה תמונה עגומה שהארגון חייב היה להתייחס אליה ולטפל בה. הוועדה טיפלה בתלונה והמורה הודח מהארגון.

כחלק מהחלטות הוועדה ביחס לקורסי הכשרת מורים ליוגה, על מורים ללמד לפחות 2 יחידות אתיקה במהלך הקורסים.

וועדת האתיקה מטפלת מאז בכל תלונה שמופנית אליה. חשוב לנו להשמיע קול ברור כי אנחנו כאן עבורכם. אנו פועלים בכל דרך אפשרית למגר את תופעת ההטרדה והניצול המיני במהלך שיעורי היוגה, ובמהלך קורסי הכשרות מורים.

כמו כן אנו מטפלים בכל פניה בנוגע לדיבור שאינו הולם במהלך תרגולים וקורסי מורים, התנהלות כספית שאינה הולמת (מתן חשבוניות, תשלומים וכד’), חשיפת מידע רפואי חסוי, פגיעה גופנית במהלך תרגולים, חוסר התייחסות לשינוי במצב בריאותי ועוד.

הוועדה פועלת באופן קבוע וניתן לפנות אלינו דרך המייל בכל עת. אנו עושים הכול כדי לשמור על מרחב תרגול היוגה כמרחב בטוח לתרגול, חקירה והתפתחות ברוח היוגה – כלומר – להימנע לחלוטין מפגיעה באחר.

הוועדה מטפלת בכל פניה של תלמידים ותלמידות ועושה ככל הניתן כדי לעורר מודעות לאחריות העצומה שיש לנו המורים כלפי התלמידים שלנו. ניתן לפנות לוועדה בכתובת המייל:yoga.etika@gmail.com.

באהבה ובברכה

חברי הוועדה: יו”ר – מירה ארצי פדן, עו”ד צביקה בן חיים, אליה מרקוביץ גבעון

חידוש מסורת הסאנגה

מעבר לסדנאות ההעשרה החודשיות, ארגון המורים שוקל לחדש מסורת ישנה של סאנגות –התכנסות של אנשים שחוברים יחד למטרת לימוד וצמיחה רוחנית, חברותא, קהילה לומדת, משתפת, התומכת בתהליכי הצמיחה שלנו כמורים ליוגה. נשמח לשמוע מכם רעיונות :

  • נושאים שמטרידים אתכם והייתם רוצים להעלות במפגשים מהסוג הזה.
  • האם יש לכם סטודיו בו תוכלו לארח מפגש כזה (הרעיון הוא ליצור מפגשים ללא עלות),
  • רעיונות למנחים ומובילי סנגהות.

למעוניינים נא לכתוב למייל isyoga.manager@gmail.com

YOGANOW GATHERING

אנחנו שמחים להזמינכם ל- YOGANOW GATHERING , יום שלם שמוקדש כולו לאהבת התנועה!

18.01.2020 במרכז מיר”ב שבחוף הכרמל.

במפגש ילמדו כמה ממורי היוגה הבכירים בארץ (לירון מיכאלי, ראם הראובני, ליאורה עמיחי, סיגל ביבר, זהר שפירא-מנצורה, נגה וייס ועוד רבים), יהיו בו שיעורים והרצאות ממגוון סגנונות בעולם התנועה כגון: פילאטיס, פלייסטיק, גארודה, גארודה בר, דמיון מודרך, מדיטציה ונשימה, הרצאות ועוד.

הנחה מיוחדת של 15% לחברי ארגון מורי היוגה ברכישת כרטיס! הכניסו קוד קופון: IRGUN בעת הרכישה. לרכישה https://yoganow.co.il/yoganow-gathering

נתראה על המזרן!!!

 

ביקור של פרסד בארץ במרץ