מידעון חודשי

ליצירת קשר:
שנת 2019 עומדת בפתח!

רצינו לפתוח את השנה עם כמה מילים על סדנאות ההעשרה החודשיות.

חשוב לנו בארגון לתת לכם החברים סיבות טובות להיות חלק מהארגון (לא רק הביטוח 🙂 וגם חשוב לנו שאנו, קהילת מורי היוגה בארץ נעשיר את עצמנו ונמשיך להתמקצע.

לכן יצרנו בכל חודש, לפחות סדנת העשרה אחת (החודש יש שתיים!)

המחירים הם נגישים מאוד (100 ש"ח לסדנה של 3 שעות עם מורים מעולים) והנושאים מגוונים מאוד, כך שתוכלו לקבל מגוון רחב של כלים. הסדנאות הקרובות:

26/1- 10:00-13:00 אשטאנגה ומיינדפולנס עם טאשי דאווה מאוסטרליה, בסטודיו אשטאנגה יוגה, ת"א.

5/2- 19:00-21:15 הקסם שבפראנהיאמה- פרנסואה לורן (מורה ותיק ומעורך) שמגיע אלינו מצרפת. בסטודיו של זיוה כנרות. הרצליה.

26/3- 11:00-14:00 – שיפור ההתנהלות העסקית שלנו. עם סמדר קפלן (רוא"ח ויועצת להתנהלות כלכלית נכונה ) מקום של יוגה, עין שמר.

המכתב החודשי שלנו מוקדש לזכרה של גיטא איינגאר, שהמשיכה בדרכה עם תום שנת 2018. נפרד ממנה במילותיה החמות של רחל צ'ייני, אחת מהמורות הבכירות לאיינגאר יוגה בארצנו שהיתה תלמידתה.
1986
 גיטא ס. איינגאר- גיטאג'י

מהנשים המובילות בשדה היוגה בתקופתנו עזבה את גופה הגשמי ב 2018- 16.12

בת 74 הייתה בלכתה.

רוחה ומורשת ההוראה שלה נשארו אתנו, ילוו וימשכו להדריך דורות רבים של מורים ומתרגלים בכול הגילאים. גיטא איינגאר הייתה חלוצה כמורה אישה בהודו וכן בהשמעת הקול הנשי בהוראת היוגה בעולם.

הוראתה הקיפה את כל שלבי החיים ולא פסחה על הילדות, ההתבגרות והבשלות. לנשים- תקופת הפוריות וגיל המעבר. פינה חמה במיוחד ותחושה של שליחות הייתה לה בהוראת יוגה לילדים ונוער.

יכולתה להבין את מצבי הגוף והנפש הן של תלמידותיה הנשים, וכן תלמידיה הגברים הייתה בולטת באכפתיות ומסירות ללא קץ. היא התבטאה בעזרה קונקרטית בתוך השיעורים הקבוצתיים ובשעורי התראפיה בהן ההנחיות הן אישיות. גיטא איינגאר נתנה מענה לכול שאלה שהופנתה אליה והייתה פתוחה וזמינה לתלמידיה גם בשעות וזמנים בהם היו זקוקים להנחיה שאיננה בתוך השיעורים הרגילים .

על אף בריאותה הרופפת רוחה הייתה כה זוהרת ממלאת ומרשימה כך שנראה היה שהגוף ימשיך להוות את המעטפת והכלי להוראה הצלולה הזאת עוד שנים רבות. לאחר עשרה ימי לימוד ל 1200 תלמידים מ 56 מדינות, לרגל שנת המאה להולדת אביה ב.ק.ס איינגאר- גורוג'י,( מהם היא לימדה חמישה וכן יומיים נוספים של חגיגות) היא נפרדה מאתנו. בשיא הערכה העולמית לה זכתה.

כרופאה איורוודית בהכשרתה, חומרי הטבע, האלמנטים, הדושות והגונות היו עבורה כלי לאבחון ולימוד. אידא, פינגלא והנאדים היו שבילים בהם היא כיוונה אותנו בתנוחות. אומנות הנשימה פראנאיאמה הייתה תחת הוראתה פתח לתרגול עמוק שלוקח למחוזות של דהארנא ,דהיאנה וסמאדהי.

לימוד הסוטרות של פטנג'לי והשלוקות של הבהגווד- גיטא היו באמצעותה כמו אבני דרך להבנת מהות העצמי .

בלכתה היא סללה את הדרך לדוגמא אישית בנתינה, צניעות, ורוח יוגית של טפס, סוואדהיאיה ואישוורה פרנידהאנה.

לראשונה חוויתי את גיטא איינגאר כמורה ב1985

קשה לתאר במילים את המפגש עם בני משפחת איינגאר המורים. העוצמה של התרגול האישי שלהם והטוטליות היא חוויה שחודרת מהעור לנשמה.

גיטא איינגאר לא הייתה מורה שמנסה לרצות או למצוא חן בעיני תלמידיה. נושא היוגה היה המהות ודבר לא נעלם מעיניה. שפתה מדויקת ברורה ולא פעם עם הומור מחיי היום יום ודימויים שפותחים מקומות סגורים בגוף המונעים מהנשמה לצאת לפני השטח. היא לא היססה לשים מראה גם אם היא לא נוחה לפני תלמידיה, ולא פעם הייתי מוצאת עצמי מול הערה מכוננת שדורשת שינוי "עכשיו".

בשבילי היא הייתה כמו אימא אדמה יודעת את המרכיבים הזמנים, ומשך השהייה האופטימלי בתנוחה. יכולתה הבלתי מתפשרת להוביל את המתרגלים לשיאים חדשים הייתה נוכחת אז ולא דעכה עד לרגע האחרון.

בשנים הראשונות בביקורי בפונה יכולתי לראות אותה מתרגלת את התנוחות המתקדמות כפי שהן מופיעות "ביוגה לנשים" (Yoga A Gem for Women) הספר אותו הקדישה לנשים. גם כשמחלתה הכניעה את גופה הפיזי הידע מהתנסות ראשונה בתנוחות המתקדמות ביותר אפשרו לה להוביל אותנו בתרגול האסאנות כאילו היא מכירה את מפת הדרכים של גופנו ונפשנו.

בסוף 2003 הגעתי לפונה לאחר שנה בה החלמתי מסרטן שד. קיבלתי מגיטא איינגאר שני סוגי רצפים של תרגול עם הבנה כיצד להמשיך. לפני שחזרתי לארץ נגשתי להיפרד ממנה בביתה, ויישבנו שתינו על רצפת החדר הצנוע. היא בסארי לבן, פתוחה לשאלותיי וכן לעצות להמשך הדרך. גם כעת ניגשתי עם שתי תלמידות לברכה ליום הולדת ה74 באותו חדר צנוע. את זר הפרחים היפה בתוך האגרטל מזכוכית היא ביקשה שיניחו למרגלות פסל בתנוחת נטרג'אסאנה בדמות אביה בחצר. עד לרגע האחרון היא לא שכחה את מקורות הידע שלה. ב.ק.ס איינגאר-גורוג'י היה עבורה לא רק אב אלא גורו. היא נולדה למשפחה בה היוגה הייתה חלק בלתי נפרד מחיי היום יום ונמשכה מתוך סקרנות לנושא כבר מגיל מאוד צעיר. מחלת כליות בה חלתה כילדה רק חיזקה את המשמעות והחשיבות של התרגול להצלת חייה וכמו ברית שלא הופרה, היוגה הייתה אמצעי עבורה להגשמה באופן המלא ביותר.

בקידה והוקרה רחלי צ'יני.

קול קורא:

קול קורא להעברת הרצאות קצרות בסגנון TED (הרצאה של 15 דקות בלבד) בנושאים הקשורים ליוגה ובריאות.

מתוך ההצעות יבחרו הפעם רק 2 הרצאות לכנס יוגה ובריאות שיתקיים ב14 וה15 למרץ (ההרצאות הן ביום שישי 15 למרץ) בשעות הצהרים

מוזמנים לשלוח קורות חיים + פירוט מדויק על מה יהיה בהרצאה(עדיפות למצגת מוכנה, אם יש לכם), וגם תמונה. (שבמידה ותבחרו תופיע בפרסומים.)

הצעות יתקבלו עד ה15/1 בלבד. במייל: kenesyoga@gmail.com

פרטים ראשונים על כנס יוגה ובריאות שיתקיים בוינגייט ב14 למרץ (אחה"צ)+ 15 למרץ(בוקר ואחה"צ)

הכנס ישלב הרצאות ותרגולים בנושאי יוגה ובריאות ויארח את דוואקי דסאי – מורה בכירה לאיינגאר יוגה מפונה (שיתוף פעולה ראשוני שלנו עם עמותת איינגאר יוגה)

הרצאה של הפיזיותרפיסטית עדי דוידוביץ' בנושא כאב.

שיעורי יוגה עם ליאורה קסטנבוים ואיריס קליין.

פאנל בנושא יוגה ובריאות בראי הגישות השונות ביוגה עם מורים בכירים מכל גווני היוגה.

הרצאות בסגנון TED ועוד.

הכנס הוא אירוע של מרחב אחד ומאפשר תהליך מאוחד ומשותף. כולנו שותפים לאותו המסע ועוברים אותו ביחד. אין שני דברים שקורים במקביל, יש רק תוכן אחד בכל זמן נתון!

למכירת כרטיסים ראשונית מאוד במחיר מוזל מאוד עד ה20/1 בלבד.

ארגון מורי היוגה מארח סדנאות עם מורים מחו"ל:

פרטים על הסדנאות עם פרסד ברחבי הארץ.

פרטים על סופ"ש ארוך עם פרסד

פרטים על סדנת אשטאנגה יוגה קיה נאדרמייאר מארחת את יותם אגם בעזוז

הטבות לחברי ארגון:

  • 10% הנחה בקורס של סוניה סומאר לחברי ארגון מורי היוגה.specialyogail.com
הצעות עבודה / התנדבות:

  • מתנ"ס בית פרנקפורט, ת"א מחפש מורה מנוסה לשיעורים בימי שישי בבקרים.
  • לעמותת רתם דרושים מתנדבים שרוצים לעבוד עם ילדי פליטים ועוד ועוד. לפרטים : תמי בן נבט אימבר tami@socialeyes.co.il
שנה אזרחית טובה לכולנו.

שעות מענה במשרד:

ימים א,ב,ג 10:00-14:00

ימי ה 12:00-16:00

053-3352940 -קרן isyogaa@gmail.com

בנושאי חנות וביטוח: מיה 054-9484538 ימים א,ג,ה 10:30-14:30yogabeisrael@gmail.com