דסיקשאר – T.K.V DESIKACHAR יוגה מאסטר

ליצירת קשר:

דסיקשאר – T.K.V DESIKACHAR  יוגה מאסטר, מגדולי זמננו, נפטר ב-8.8.16, והוא בן 78.

שרי דסיקשאר, בנו של המאסטר הגדול של המאה ה-20, שרי קרישנמצ’אריה. התחיל את דרכו המקצועית כמהנדס. בגיל מאוחר יחסית החל ללמוד יוגה אצל אביו. הוא ראה במו עיניו כיצד אביו מביא מזור וריפוי לאנשים חולים. הוא התגלה כתלמיד מסור ומוכשר ובעל כוחות ריפוי משל עצמו.

ב- 1976 הקים דסיקשאר את מרכז היוגה ע”ש קרישנמצ’אריה, (KRISHNAMACHARYA YOGA MANDIRAM) בעיר צ’נאי שבהודו, סמוך למקום מגוריו. המרכז קם תחילה כדי לשרת לאנשים חולים מעוטי יכולת, באמצעות יוגה ואיורוודה. בהמשך נפתחו שם קורסים והכשרות קצרות וארוכות לתלמידים הודים וזרים. בכך הניח את היסודות להפצה ולהנגשה של היוגה לתלמידים ולמורים בכל העולם. ספרו THE HEART OF YOGA הפך לספר חובה לכל מורה ותלמיד ותורגם לעברית.

בערך ב-2008-2007 עבר המרכז למבנה חדש, ממוזג ומתאים לתלמידים והמורים שהגיעו למרכז.

ביקרתי לראשונה במרכז בשנת 2006. הגעתי לקורס שירה וודית (VEDIC CHANTING). היה זה לפני המעבר לבניין החדש. הקורס התנהל בקומה השנייה, שהייתה מעין סוכה עם מחצלות ומאווררים.

במהלך הקורס בן השבועיים, בימי שבת, היה דסיקשאר מלמד שיעור פתוח על הסוטרות של פטאנג’לי, בדרך כלל לימד סוטרה אחת או שתיים.

כשהיה נכנס לחדר כולם היו קמים, רציניים ושקטים. הוא היה מחייך, מתבדח ומסמן בידו “לשבת לשבת”. השיעור היה מעניין, מאתגר ובהיר. הרגשתי זכות גדולה להימצא במחיצתו. אני זוכרת שירדה עליי תחושת שלווה וביטחון. הגעתי לקורסים גם ב-2007 וב-2008.

ב-2010, בשבת הראשונה של הקורס באתי לשיעור של דסיקשאר . התיישבתי על כרית ליד תלמידים רבים מהקורסים השונים. דסיקשאר החל לדבר על אחת הסוטרות מהפרק הרביעי. התקשיתי לעקוב אחר דבריו. היה שקט מתוח באולם הקטן. זמן קצר לאחר מכן התברר לי שהוא לא בקו הבריאות.

אמנם לא הייתי תלמידה אישית שלו, אך המורים במרכז בצ’נאי, ובעיקר מורותיי רחל זולברג וליאורה קסטנבוים מעבירים בנאמנות ובמקצועיות את דרך היוגה על פי  דסיקשאר. הדרך, הנקראת ויני יוגה, מעמידה את התלמיד במרכז. זוהי אבן יסוד באסכולה זו. וממנה נובע כל השאר –  צרכי התלמיד, מצב בריאותו, מצבו המשפחתי והתעסוקתי, גילו, מינו  וכיוצא באלה. לכן נכונה ההגדרה שוויני יוגה היא “יוגה לכולם”.

אזכור אותו באהבה ואמשיך להעביר הלאה את מורשתו, הן כתלמידה והן כמורה. יעל גורן