חמשת הוואיוז – בית חרושת לאנרגיית חיים

ליצירת קשר:

אימון היוגה, הלוא הוא האתה יוגה, הוא תרגול שתחילתו בגוף, ולאחריו העמקה לרבדים מעודנים יותר, והראשון בהם הוא הנשימה. עבודה עם הגוף והנשימה מתעלת את אנרגיית החיים הזורמת בגופנו, אנרגיה המוכרת בשם פראנה, כוח החיים.

מערכת הזרמת הפראנה בגופנו היא צנרת בת 72,000 ערוצים הנקראים נאדים.

תרגול האתה יוגה נועד להבטיח זרימה נאותה של הפראנה לאורך הגוף.

למעשה, אומרת מורתי גלית לוין אנו עוסקים בשרברבות פראנה – פתיחה של חסימות וסתימות לאורך המערכת האנרגטית.

לפראנה יש תפקיד מרכזי בחיינו. איכות חיינו תלויה במידת העבירות של ערוצי האנרגיה ובאיכות האנרגיה הזורמת בהם. כאשר הערוצים מתוחזקים היטב, פתוחים ונקיים – נרגיש טוב; נהיה מלאי אנרגיה וחיוניים. כאשר יש חסימה בערוצים אלו – נרגיש לא טוב, ואפילו עלולה להתפתח מחלה או הפרעה. ההבדל בין אדם חי לבין גופה הוא הפראנה הזורמת בגופו. כשמתים, הפראנה עוזבת את הגוף והגוף מפסיק לתפקד.

בד בבד עם השיח על הפראנה יש לעמוד על המושג ואיוז.

ואיו בסנסקריט פירושו רוח, או לעיתים – אל הרוח. פירוש משלים למילה הוא לנשוב, משב. במילים אחרות: מה שמניע.

בהקשר של גוף האדם, הרוח הנושבת בתוכנו ומניעה – זהו התפקוד, רוח חיים.

הפראנה, כוח החיים,  נושבת בנו, ותפקודה משתנה על פי אזורים מסוימים בגוף, על פי צרכיו.

אם נשלב את שני המונחים, ואיו ופראנה – לכל אזור בגוף תפקיד פראני משלו, האחראי על תפקודים שונים החשובים לקיום החיים, מכיוון שללא פראנה, כאמור, אין חיים. תפקיד הוואיו בגופנו היא לסנתז את יחידות האנרגיה, הפראנה, ההכרחית לקיומו. הוא מפיק זאת מהמזון ומהאוויר שהוא מקבל.

כפי שלכל אחד מאיתנו יש תפקידים ושמות שונים בהתאם לפעולות שאנחנו עושים, כך גם לפראנה. לדוגה: אני אם, אחות, רעייה, בת, שכנה, דודה, מורה ליוגה ועוד ועוד… לכל אחד מהתפקידים הללו יש מערכת פעולות והתנהגויות שעל פיהם אני מתפקדת במצבים מסוימים. כך גם הפראנה.

על פי פעולתה ומקומה, כך תפקידה ושמה.

זרימת הפראנה בגוף תלויה במבנה, בנשימה וגם בתשומת הלב המופנית אליה. רתימת ההכרה ותשומת הלב בעת התרגול לתנועה, לנשימה, למה שקורה ברגע זה, משקיטה את תנועת גלי ההכרה מחד גיסא, ומזרימה בעזרת תשומת הלב את הפראנה אל האזורים השונים.

“מה מצב הרוח שלך?” זו שאלה מצוינת. אם הרוח זורמת בנו היטב, נחוש מלאי חיים וחיוניים. אם יש חסימה ואחד מהוואיוז לא יתפקד כראוי, סביר להניח שמצב הרוח יהיה בהתאם.

במאמר קצר זה נעסוק בחמשת  תפקודי הוואיוז – פראנה ואיו, אפאנה ואיו, סאמנה ואיו, ויאנה ואיו, אודנה ואיו.

מכיוון שיש פרשנויות שונות למקום הוואיו, לא אתעכב על דיוק, אלא אצייר מפה כללית. מה שחשוב הוא להבין את התפקוד.

כדי להבין מודל זה נדמה את גופנו לבית חרושת גדול לפראנה.

בית חרושת עוסק בהתמרה של חומרים: הוא מקבל חומר גלם, מעבד אותו, נפטר מהפסולת ומפיץ את המוצר שנוצר מחומרי הגלם.

ראשית נדבר על חומר הגלם: ברור לנו שככל שחומר הגלם טוב יותר, איכות המוצרים תהיה טובה יותר.

ככל שמרכיבי התבשיל יהיו משובחים יותר – הוא יזין טוב יותר את הגוף.

חומרי הגלם שלנו הם מזון ואוויר המכילים פראנה. מזון טרי מלא בפראנה – הירקות נראים טוב, יש להם ברק, הם עסיסיים. אם היו להם תנאים מתאימים – מצע משובח לגדול בו ואור שמש מתאים הם מבשילים לירקות טובים ומזינים.

את חומר הגלם מביאים אל בית החרושת, והראשון שמקבל אותם הוא מחסן הקבלה.

בגוף האדם זהו אזור בית החזה. זהו איזור הפראנה ואיו.

כל מה שנכנס אל גופנו, אם בחומר, אם באנרגיה, אם ברוח, נכנס דרך הפה, האף, קנה הנשימה, והוושט, ומתקבל באזור בית החזה המורחב. לשם נכנסים האוויר, הנוזלים, והמזון.

תפקיד הפראנה ואיו הוא לקבל את חומר הגלם.

חסימה באזור הפראנה יכולה לבוא לידי ביטוי במחלות ריאה, או בהפרעות נשימה.

חומרי הגלם, המזון והאוויר, מועברים אל המפעל לעיבוד. לאחר העיבוד וקבלת התוצר הרצוי הפסולת משונעת החוצה והפראנה מוזרמת אל ה”לקוחות”, או לשימוש תחזוקת בית החרושת עצמו.

חומרי הגלם שהתקבלו במפעל מועברים אל חדר העיבוד. זהו אזור הסמאנה ואיו. מקומו במרכז הבטן ותפקידו עיכול ובישול, או במילים אחרות – הפרדת הפראנה מהמזון. הפראנה תישלח אל כל הגוף, ושאריות המזון יסולקו בצורת צואה ושתן.

סמאנה ואיו מקבל מאזור הפראנה ואיו את חומרי הגלם, ובעזרת אש האגני “מבשל” אותם. מתרחש תהליך של טרנספורמציה, תהליך של שינוי ועיבוד. לאחר מכן מתרחש תהליך עיכול והפניית החומרים דרך המעיים. הפראנה, כלומר מה שהגוף צריך, נספגת ומועברת דרך מערכת הדם אל אברי הגוף, ומה שמיותר מסולק מטה, אל האפאנה ואיו, להפרשה החוצה. האיברים הפנימיים, הכבד, הקיבה, המעיים – כל מה שעוסק בעיכול ובהתמרה – שייכים לסמאנה ואיו. וואיו זה יעיד על רמת האיזון שלנו. האם אנו מייצרים מה שצריך, כמה שצריך? אם כך, באחריות הסמאנה להשתמש בחומרי הגלם כדי להפיק את הפראנה הדרושה ובכך לשמור על איזון המערכת.

תפקיד הסמאנה ואיו: עיבוד, עיכול ובישול

ליקוי תפקודי בסמאנה ואיו יבוא לידי ביטוי לדוגמה בשלשולים – אי יכולתה של המערכת לעבד את המזון ולייצר את הדרוש לה. עבודה על אזור זה בתרגול יוגה היא בין היתר תנוחות אסימטריות.

 

לאחר שהמזון עבר עיבוד והופרד ליחידות פראנה ופסולת, האפאנה ואיו אחראי לסלק החוצה את מה שלא דרוש יותר למערכת. האפאנה ואיו אחראי על סילוק, הוצאה וניקוי. מקומו באזור הבטן התחתונה ואיברי הסילוק. כל מה שמיותר מנותב החוצה: צואה, שתן, דם המחזור. גם אזור מערכת הרבייה העוסקת ביצירה (יצירת חיים חדשים, העובר), נכללת בתחומי אחריותו, שכן המטרה היא להוציא את היצירה החוצה אל העולם. כל יצירה, אם גשמית ואם רוחנית, מטרתה לצאת לאור. חשבו על אמנות או אמנים היוצרים מהבטן…

גם רגשות ומשקעים ברמות מעודנות יותר מסולקים באחריות האפאנה ואיו.

חסימה באזור זה יכול להתבטא בצורה של עצירות פיזית, אבל גם מחסום כתיבה, למשל, יבוא לידי ביטוי בו.

כעת, כאשר המערכת גמרה לעכל ולייצר את יחידות הפראנה מחומרי הגלם היא מתחילה לשנע אותן אל איברי הגוף הפנימיים והפריפריליים.

מערכת השינוע היא ויאנה ואיו. זו הפראנה הזורמת בגוף ומשנעת את יחידות הפראנה לשימושו. לאחר תהליך העיכול וההתמרה, יחידות הפראנה מועברות לספיגה ולשימוש. תהליך טוב יזרים הרבה פראנה מאיכות טובה, והתוצאה – אנרגיית חיים בצורה של חיוניות, ברק בעיניים ושמחת חיים. מערכת הדם, לקות תיפקודית של ואיו זה ישפיע על כל המערכות: המערכת ההורמונאלית, מערכת הלימפה – כל מה שזורם ומעביר חומרים שונים ברחבי הפריפריה. לעיתים הדבר יבוא לידי ביטוי חיצוני בקצוות קרים, כמו  כפות ידיים ורגליים קרות.

על כל המערך התפקודי הזה מפקח האודנה ואיו – חדר הפיקוד והבקרה של המפעל, המשקיף על הכול, מפקח ומנהל. אודאנה ואיו נמצא באזור הגרון, צומת מערכת העצבים, או בלוטת התריס, וכאמור עוסק בפיקוח על כל המחלקות השונות ובתקשורת ביניהן.

כשאנו בונים תרגול יוגה, מטרת התרגול הפיזי וגם האנרגטי (פראניאמה) היא להזרים את הפראנה בערוצים השונים ולאפשר את תהליך השינוי בחומר לעיכול בגוף. ושוב, לא רק חומר גס כמו מזון, אלא כל חומרי ההזנה – חומריים, אנרגטיים ורגשיים.

הואיוז השונים מבטאים את התפקודים והתהליכים המאפשרים חיים. תקלה, חסימה, או שיבוש משפיע ישירות על איכות החיים שלנו.

 

בכנס יוגה תרפיה הקרוב, “לא על היוגה לבדה”, נעמוד על המערכות השייכות לוואיוז השונים, דרך תחומי טיפול משלימים, למורה ליוגה חשוב לדעת על המערכות השונות, כדי שיוכל להתאים בצורה טובה יותר את התרגול לבעלי צרכים שונים.

נפגוש את מערכת העצבים – אודנה ואיו –  בהרצאתה של זהר שוורץ, מורה ליוגה ווטרינרית.

נדב שרייבוים, המטפל ברפואה סינית, ידבר על מערכת ההורמונאלית ועל מערכת הדם – ויאנה ואיו.

ד”ר דן קרת ישתף אותנו בכלים לשיפור תפקוד מערכת העיכול – סאמאנה ואיו ואפאנה ואיו.

ד”ר גליה תנאי תרצה על עקרונות הקשיבות (מיינדפולנס) ויישומם – תשומת הלב משמשת נתיב שינוע מרכזי של הפראנה.

 

תודה לגלית לוין, מורתי הנבונה, על הידע הזה והעריכה המקצועית.

כתבה: סיגל ביבר – יו”ר ועדת יוגה תרפיה